Par Federāciju

DAIF Latvija uzņem Rīgā NATO Industrijas padomnieku grupu, 2023
 
Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācija (DAIF Latvija vai angliski - FSDI Latvia) ir dibināta 2013.gada pavasarī un apvieno plašu tautsaimniecības nozaru loku, kā arī valsts vadošās augstskolas un to ietvaros izveidotos pētniecības institūtus, izglītības un pētniecības iestādes. FSDI Latvia ir vienīgā nacionālā līmeņa organizācija, kas pārstāv drošības un aizsardzības sektorā strādājošos uzņēmumus un augstskolas, kuru atzinusi par sadarbības partneri Aizsardzības ministrija, Iekšlietu ministrija un Ārlietu ministrija. FSDI Latvia aktīvi sadarbojas ar valsts iestādēm, starptautiskajām organizācijām, kā arī pašmāju un citu valstu uzņēmēju nozaru organizācijām, kuras saredz perspektīvu drošības un aizsardzības sektorā.
 
Pakalpojumi biedriem un partneriem:
  • interešu pārstāvniecība nacionālā un starptautiskā līmenī;
  • politikas plānošanas dokumentu un normatīvo aktu analīze;
  • B2B, tīklošanās un konsultācijas;
  • pasākumu, konfererenču, semināru un izstāžu organizēšana.
 
Latvijas drošības un aizsardzības industriju ietekmējušie faktori 
Latvijas industrijas, kas sniedz pakalpojumus vai ražo produktus drošības un aizsardzības vajadzībām pārstāv visplašāko nozaru spektru, sākot no pārtikas ražotājiem un beidzot ar virszemes novērošanas programmatūras izstrādātājiem. Industrijas strādā orientējoties uz stabilu pasūtījumu un izstrādā savus produktus saskaņā ar valsts un starptautisko iestāžu ilgtermiņa plāniem. Latvija ir apņēmusies ieguldīt no 2.2% no IKP 2024.gadā līdz 3% 2027.gadā. Tāpat iekļauta tēze par Aizsardzības ministrijas iesaistīšanu Latvijas tautsaimniecības attīstībā, veicot militāra rakstura iegādes. Tieši uz iegādēm ir plānots novirzīt līdz 20% no Nacionālo bruņoto spēku finansējuma.  
Faktors, kas vislielākā mērā ietekmē industriju attīstību ir vispārējā attieksme pret drošības jautājumiem gan politiskā līmenī, gan iedzīvotāju sadzīvē. Drošības jautājumiem pievēršam uzmanību ārkārtas situācijās, kad jau ''jādzēš ugunsgrēks''. FSDI Latvia jau šobrīd praktiski apliecina ka investīcijas drošībā nav tikai izdevumi, bet tie ir ieguvumi cilvēku dzīves kvalitātei un tautsaimniecībā gan saražotos produktos, darba vietās, nodokļos, gan nākotnes eksporta produktos un zinātniskajos atklājumos.
FSDI Latvia biedri jau šobrīd ir piegādātāji dažādu valstu armijām, lielākās Latvijas universitātes un pasaulē atzītu pētniecības institūtu pētnieki strādā starptautiskos projektos. FSDI Latvia seko līdzi Eiropas kopējās drošības un aizsardzības politikai, NATO dalībvalstu un partnervalstu rīcībspēju attīstības plāniem un iesaistāmies Eiropas Aizsardzības aģentūras un NATO konsultatīvajās struktūrās un projektos. Starptautiskajā līmenī esam ieinteresēti savlaicīgi būt informēti par starptautisko organizāciju vai valstu plānotajiem pasākumiem, kā arī rast sadarbības partnerus konkrētu pasūtījumu izpildē.
 
Perspektīvas nākotnē
 
Latvijā, Eiropā un NATO dalībvalstīs un partnervalstīs jācer, ka drošības jautājumiem valstu budžetos pievērsīs lielāku uzmanību rūgtās pieredzes ārkārtas situācijās - sociālos nemieros, dabas nelaimēs, kiberuzbrukumos. Nozare strādās saskaņā ar stratēģiskajiem plāniem un orientēsies uz Eiropas Savienības Kopējās drošības un aizsardzības politikas jautājumiem, tai skaitā Eiropas aizsardzības industrijas stiprināšanas iespējām. Latvijas bizness aktivizēs darbu NATO Industrijas padomdevēju grupā (NIAG), ieliekot sēklu nākotnes projektu izstrādē un pieprasījuma veidošanā. Varam plānot stabilu un pakāpenisku drošības un aizsardzības industriju pieaugumu.
Ņemot vērā Eiropas Aizsardzības politiku, rīcības plānu, DEFIS un Eiropas Aizsardzības fonda finansējumu sāksies jauns attīstības posms aizsardzības industrijas un pētniecības attīstībā. DAIF Latvija aktīvi strādās pie labāka politikas un fonda regulējuma, lai īstenotu starptautiskus projektus un partnerības Latvijas uzņēmēju un pētnieku ieguldījumam Eiropas drošībā.
 
Raugoties attīstības virzienā
 
Drošības tēma ietver ne tikai militārās un iekšlietu vajadzības, daudzi produkti ir ar duālā lietojuma potenciālu gan civilajā, gan militārajā sfērā, piemēram, elektronikā, kosmosā, civilā aviācijā un jūras dzīļu izpētē. Plašas iespējas ir produktu pārnesei no aizsardzības uz civilo pielietojumu un atbalstot aizsardzības pētījumus civilām vajadzībām nodrošināt, piemēram, civilo aizsardzību, krīzes vadību, kiberdrošību, robežsardzi un jūras novērošanu.  
Globālajā arēnā vērojamas prioritātes ir saistītas ar elektroniku, mehatroniku, robotiku, kiberdrošību un vides resursu saglabāšanu. Pieaug pieprasījums militārajām vajadzībām attīstīt daudzas spējas. Latvijā vērojama pētniecība zinātniskajās institūcijās un uzņēmumos visās minētajās jomās, tomēr jāatzīst, ka ES un NATO dalībvalstis un partnervalstis, kas ir specializējušās šajās jomās jau ir investējušas gan laika, gan finanšu resursus gūstot ievērojamākus panākumus un saskaņā ar Eiropas politikas dokumentu uzstādījumiem[1]. Latvijā nepieciešams attīstīt zinātnisko un biznesa sadarbību un efektīvāku resursu izmantošanu, kas iespējams atbalstot klasterus, specializāciju, dinamisku pieeju civilajām- militārajām sinerģijām. Analizējot Latvijas tautsaimniecības struktūru, vēsturiskās tradīcijas un pašreiz pieejamās prasmes, saredzam perspektīvu pasaulē aktualitāti gūstošam virzienam - iekārtu dzīves cikla noteikšana un uzturēšana, kas nepieciešamas gan zemes, gaisa, jūras, gan kosmosa un kiber telpai.
Latvijai kā ES robežvalstij un jūras valstij ir jāspēj risināt robežsardzes, jūras novērošanas, civilās aizsardzības un krīzes vadības jautājumus, kas saskaras ar daudziem tehnoloģiskiem, rūpnieciskiem, konceptuāliem un operacionāliem saskarsmes punktiem aizsardzības jomā.
Latvijas uzņēmēji un pētnieki apvienojas, lai panāktu, ka Latvijas uzņēmumu un augstskolu piedāvājuma apjoms ES un NATO drošības un aizsardzības vajadzībām, kā arī ANO humānās palīdzības programmām pieaugtu. Veidosim sadarbi ar partnerorganizācijām Eiropā un pragmatisku dialogu ar drošības un aizsardzības politikas veidotājiem Latvijā un starptautiskā mērogā.
 
Turpmākai saziņai:

Adrese: Republikas laukums 2-906, Riga, LV 1010

Tālr./ fakss: 67619226

E-pasts: info (att) federacija.lv

 

[1] Komisijas komunikācija Eiropas Parlamentam, Padomei, Ekonomikas un sociālo lietu komitejai un Reģionālajai komitejai ''Konkurētspējīgākam un efektīvākam aizsardzības un drošības sektoram, COM(2013) 542/2, Brisele