2024. gads Latvijas aizsardzības un drošības industrijai bija piepildīts ar nozīmīgiem sasniegumiem un izaicinājumiem. No Aizsardzības industrijas likuma apstiprināšanas līdz jaunu tehnoloģiju attīstībai kosmosa un dronu jomā. Šis gads apliecina – Latvijas aizsardzības industrija ir gatava jauniem izaicinājumiem un nozīmīgai lomai starptautiskajā drošības sistēmā un starptautiskajās piegādes ķēdēs.
Gads bijis nozīmīgs gan visai nozarei, gan arī Drošības un aizsardzības industriju federācijai (DAIF Latvija). Gada laikā mūsu biedru un asociēto biedru skaits ir palielinājies līdz 130 un esam atvērti jaunām sadarbībām arī 2025. gadā. Pēdējo gadu tendences liecina, ka drošības un aizsardzības industrijas nozarei ir tendence attīstīties un augt. DAIF Latvija vietējie biedru uzņēmumu 2023.gada dati uzrāda:
2024. gada faktiskos rezultātus mēs redzēsim pēc gada pārskatu iesniegšanas.
Aizsardzība – globāla prioritāte
Ņemot vērā globālo ģeopolitisko situāciju un Krievijas brutālo iebrukumu Ukrainā, drošība un aizsardzība ir pasludināta par prioritāti gan ES, gan Latvijā. Par to, ka ES dalībvalstīm vairāk jātērē aizsardzībai, kā arī jānodrošina piegādes no Eiropas ražotājiem ir uzsvērusi gan Urzula fon der Leiena, gan savos pētījumos atzinuši Mario Dragi (bijušais Eiropas centrālās bankas prezidents un Sauli Nīniste (bijušais Somijas Prezidents). Kamēr mums kaimiņos būs agresors, drošībai jābūt visu prioritātei.
Lai stiprinātu bruņotos spēkus un aizsardzības un drošības industriju, šogad stājās spēkā Aizsardzības industriju likums, bet vēl jāpilnveido normatīvā bāze aizsardzības industrijas atbalstam, jāizstrādā atbilstoši MK noteikumi, kas palīdzētu ieviest dzīvē Aizsardzības industrijas likumu. Valdībā tika apstiprināts Nacionālo bruņoto spēku attīstības plāns 2025.-2036. gadam. Plāns pirmo reizi papildināts ar Vadlīnijām aizsardzības un drošības industrijas iesaistei aizsardzības spēju stiprināšanā. DAIF Latvija ir izstrādājusi un iesniegusi savus priekšlikumus Aizsardzības industrijas stratēģijai, kura pašreiz ir izstrādes stadijā.
Raksturojot 2024.gadu DAIF Latvija valdes priekšsēdētāja Elīna Egle uzsver: "2024. gads ir apliecinājis, ka inovācija un tehnoloģiju attīstība ir Latvijas drošības un aizsardzības industrijas virzītājspēks. Mēs esam ne tikai stiprinājuši vietējo uzņēmumu kapacitāti, bet arī veidojuši ciešu starptautisku sadarbību ar partneriem no ASV, Eiropas un Āzijas. Mūsu mērķis ir turpināt būvēt tiltu starp tehnoloģijām un starptautisku sadarbību, radot drošāku nākotni gan Latvijai, gan pasaulei."
Starptautiskā sadarbība
Latvijai iepriekšējais gads bija aktīvs arī starptautiskajā arēnā. DAIF Latvija ir aktīvi veicinājusi Latvijas uzņēmumu spējas demonstrēt produktus un pakalpojumus ārvalstu partneriem. Piemēram, Latvijas uzņēmumiem bija iespēja piedalīties kopējā paviljonā nozīmīgākajā reģiona pasākumā – industrijas izstādē Parīzē Eurosatory, uzņēmēju delegācijai bija iespēja apmeklēt Ziemeļamerikā lielāko ikgadējo sauszemes spēku ekspozīciju Amerikas armijas gada sapulcē.
Pēc Latvijas iniciatīvas un sadarbībā ar Apvienoto Karalisti ir izveidota starptautiskā dronu koalīcija Ukrainas atbalstam, kurā nu jau apvienojušās 17 valstis. Dronu koalīcijā aktīvi iesaistās un gūst labus panākumus arī Latvijas uzņēmēji, gan piedaloties iepirkumos, gan dronu testos. Spilgtie piemēri ir uzņēmumi, kas veiksmīgi pierādījuši sevi dronu sistēmu izstrādē, piemēram, Edge Autonomy, DK Unity, Belss un Origin Robotics.
Latvija 2024.gadā atzīmēja savu 20 gadu dalību NATO valstu blokā. Par godu šai gadadienai pavasarī notika improvizēts ceļojums, kurā uzņēmēji ar pieredzi sadarbībā ar NATO dalījās ar savām zināšanām ar jaunajiem uzņēmējiem.
Uzņēmējdarbības paplašināšanai ir būtiski attīstīt starptautisko sadarbību, tādēļ ar DAIF Latvija atbilstu notika uzņēmēju tīklošanās ar Ukrainas, Dānijas, Taivānas, Somijas uzņēmējiem. Uzņēmēji piedalījās valsts augstāko amatpersonu vizītēs uz Vāciju, Norvēģiju, Ukrainu, Dienvidkoreju un Austrāliju.
Aizsardzības industrijas spējas novērtē arī NATO ģenerālsekretārs M. Rute
Kā lielākos industrijas sasniegumus Latvijā varētu minēt to, uzņēmumi turpināja aktīvi iesaistīties Aizsardzības un Iekšlietu ministriju iniciatīvās – kritiskās infrastruktūras stiprināšanā, kā arī kiberdrošības un pretmobilitātes pasākumos pierobežā. Gandarījums bija 2024. gada nogalē, Ādažu militārā poligona apmeklējuma laikā, saņemt NATO ģenerālsekretāra Marka Rutes (Mark Rutte) un Valsts prezidenta Edgara Rinkēviču atzinīgo vērtējumu industrijas pārstāvjiem, kas demonstrēja produktus NATO daudznacionālās brigādes Latvijā pirmajās pilna mēroga mācībās “Resolute Warrior 2024”. Latvijas uzņēmumiem bija iespēja demonstrēt savus sasniegumus visaugstākajā līmenī.
Savukārt kosmosa tehnoloģiju segmentā nozīmīgs progress tiek panākts, pateicoties iniciatīvām no RTU, LU un Ventspils Augstskolas, kas demonstrē efektīvu sadarbību starp industriju un pētniecības iestādēm. Arī uzņēmumam Baltic Satelite service ir labi panākumi šajā nozarē īstenojot Eiropas līmeņa projektus datu pieejamības veicināšanā.
Latvija tradicionāli ir bijusi spēcīga mašīnbūves nozarē, un šobrīd augsts pieprasījums ir pēc produktiem, piemēram, Patria bruņumašīnām. Latvijas bruņoto spēku vajadzībām tiks iepirkti vieglie taktiskie transportlīdzekļi VR Fox. Kā arī Ukrainā tiek novērtētas Tarragon lidmašīnas.
Pie nozares līderiem dažādos segmentos var minēt uzņēmumus Edge Autonomy, Patria, Brasa, Belss, Valpro un VAS Elektroniskie Sakari. Šie uzņēmumi sekmīgi stiprina Latvijas aizsardzības industrijas potenciālu gan vietējā, gan starptautiskajā mērogā.
Pagājušajā gadā ar drošības un aizsardzības uzņēmumiem dibinājām kompetences centru ‘’DefInno’’. Tā mērķis kā inovāciju klasterim ir paaugstināt drošības un aizsardzības nozarēs strādājošo uzņēmumu konkurētspēju, kā arī uzņēmumu un izglītības un pētniecības iestāžu sadarbību jaunu produktu, pakalpojumu un tehnoloģiju attīstībā atbilstoši nacionālā, ES un Ziemeļatlantijas Līguma organizācijas līmenī noteiktajām prioritātēm iekšējai un ārējai drošībai.
Uzsākām projektu "Latvijas Drošības un aizsardzības industriju sadarbības tīkls". Tā mērķis ir nodrošināt finansējumu Latvijas drošības un aizsardzības industriju, izglītības un pētniecības iestāžu starptautiskās sadarbības, pētniecības un attīstības investīciju apjoma palielināšanai. Šobrīd Sadarbības tīklam ir pievienojušies 32 uzņēmumi un 6 augstākās izglītības iestādes un arī šogad uzņēmumi var pievienoties projektam.
Inovāciju attīstībai – atzinība labākajiem
Lai veicinātu inovāciju rašanos un jauno tehnoloģiju attīstību DAIF Latvija ir izveidojusi ‘’Latvijas Aizsardzības un drošības industriju gada balvu” un katru gadu tiek godināti labākie vairākās kategorijās. Balva tiek pasniegta uzņēmumiem, izglītības un pētniecības iestādēm, kas ir devušas nozīmīgu ieguldījumu drošībai un aizsardzībai nacionālā un starptautiskā mērogā. 2024.gadā atzinību saņēma:
LU vadošais pētnieks Dr.chem. Ingars Reinholds nominācijā Pētniecība,
SIA ''ABC software'' valdes priekšsēdētājs Aivars Rožkalns nominācijā Inovācija,
Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžas direktora vietnieks Praktisko mācību nodaļas priekšnieks Mareks Silovs nominācijā Izglītība,
LU Cietvielu fizikas institūta platforma ‘’Materize’’ pārdošanas direktore Olga Bogdanova nominācijā Partnerība,
SIA ''Riot Engineering'' biznesa attīstības direktors Ainārs Svirskis nominācijā Eksports,
SIA ''VR Cars'' valdes loceklis Ali Jansons nominācijā Izaugsme.
Savukārt gada nogalē DAIF Latvija pateicās sadarbības partneriem, kuri būtiski veicinājuši starptautisko sadarbību, ārvalstu tirdzniecību, eksporta tirgu attīstību un Latvijas drošības un aizsardzības uzņēmumu atpazīstamību starptautiskā mērogā.
DAIF Latvija biedru augstāko novērtējumu un Atzinības rakstus saņēma:
Nauris Rumpe, Ārlietu ministrijas Stratēģiskas nozīmes preču eksporta kontroles nodaļas vadītājs,
Ģirts Jaunzems, Ārlietu ministrijas Ārējās tirdzniecības un ārējo ekonomisko sakaru veicināšanas departamenta direktors,
Ilgvars Kļava, Latvijas vēstnieks Ukrainā.
Valsts drošība mums nav uzdāvināta, par to mums jācīnās un jāspēj sevi aizsargāt!
Papildu informācija
DAIF Latvija ir drošības un aizsardzības industriju un pētniecību pārstāvošā organizācija nacionālā un starptautiskā līmenī. DAIF Latvija apvieno uzņēmums, izglītības un pētniecības iestādes, kā arī asociētos biedrus - ievērojamus ārvalstu militāros ražotājus.
DAIF Latvija Eiropas Savienības fonda projekta Nr. 5.1.1.2.i.0/3/24/A/CFLA/008 „Latvijas Drošības un aizsardzības industriju sadarbības tīkla izveide” ietvaros šobrīd apvienojušies 32 uzņēmumi un 6 augstākās izglītības iestādes. ST mērķis ir nodrošināt finansējumu Latvijas drošības un aizsardzības industriju, izglītības un pētniecības iestāžu starptautiskās sadarbības, pētniecības un attīstības investīciju apjoma palielināšanai atbilstoši nacionālā, Eiropas Savienības un Ziemeļatlantijas Līguma organizācijas līmenī noteiktajām prioritātēm iekšējai un ārējai drošībai.
Sekojiet jaunumiem: Facebook: Federacija.lv, LinkedIn: FSDI Latvia YouTube: FSDILatvia
Jānis Aizpors, DAIF Latvija sabiedrisko attiecību speciālists, e-pasts: id [at] federacija [dot] lv